Historie zvířecího hřbitova

Jak se vyvíjela myšlenka a umístění hřbitova pro zvířata v Kutné Hoře

Původně měl být hřbitov zde

Občanské sdružení Denemark, jmenovitě Martin Starý, se snažil o vybudování hřbitova pro domácí mazlíčky již v roce 2002. K této myšlence ho přivedl tehdejší náměstek Technických služeb Kutná Hora a především dlouholetý vedoucí kynologického oddílu pan Jan Hnízdo. Nemuseli dlouho tento nápad probírat, protože i M. Starý od malička choval desítky druhů zvířat, včetně malých šelem, papoušků, psů. Hledalo se tehdy v Kutné Hoře nějaké vhodné místo – aby bylo blízko centra, bylo ho možné spravovat,  s možností napojení na vodu. Našel se 0,7 ha pozemek v sousedství hřbitova Všech svatých. S tímto umístěním však i přes velkou odezvu lidí (v petici bylo sebráno 650 podpisů) někteří zastupitelé nesouhlasili. Myšlenky se však M. Starý nevzdal a po ročním hledání ho pan starosta Šalátek upozornil na pozemek v bývalém areálu Rudných dolů na Kaňku. Po půlročních dohadech ohledně nájemních podmínek a smluv podepsalo občanské sdružení Denemark v prosinci 2009 nájemní smlouvu na 15 let. Více  najdete na webu os Denemark. O budování hřbitova se toho také napsalo plno v místním tisku. Věříme, že teď už budeme moci psát jen samé kladné zprávy.

Historie současného hřbitova pro zvířata

Takto vypadal pozemek před zahájením jednání o jeho pronájmu (pohled ze zadní části)

Takto vypadal pozemek před zahájením jednání o jeho pronájmu (pohled ze zadní části)

Plocha, na které teď stojí hřbitov, patřila ještě počátkem 90. let 20. století do areálu Rudných dolů. Rudné doly však těžbu zastavily a areál se uzavřel.  Doly byly zatopeny a v areálu pod hřbitovem teď funguje jen čistírna důlních vod. Některé pozemky a budovy byly předány do užívání Městu Kutná Hora. Tak tomu bylo i s pozemkem, na kterém stojí hřbitov. Na něm před 15 lety stála přízemní ubikace pro horníky. Ta byla demontována a betonové podkladové desky odvezeny. Po ubytovně zůstalo ale velké množství kamene, které bylo nutné na jaře 2010 svozit na hromady a nějak využít (kámen byl nasypán do cest a jako drenáž kolem stavební buňky).  Před 15 lety bylo strženo i oplocení, takže pozemek se musel znovu oplotit. Nad hliněným valem byla použita drátěná oplocenka a z boku jsem využil pruty z náletových dřevin. Z nich byl vypleten 30 m dlouhý plot. Na ploše během 15 let vyrostl mladý lesík z bříz, akátů, osik a javorů. Bylo nutné  vše vyřezat a vytěžený materiál zpracovat. Kvůli tomu, že plocha byla tak kamenitá, bylo sem v 1. fázi navezeno 23 plných nákladních aut zeminy, která byla rozhrnuta.  Jako sídlo správce a sklad nářadí slouží stavební buňka, která bude časem zkrášlena.

Zima 2010 - začátek úprav

Zima 2010 – začátek úprav

Do budoucna chci na ploše umístit alespoň jednu kamennou nebo dřevěnou sochu, tématicky spřízněnou se zvířaty, hřbitovem. Bude to jakýsi pomník všem zvířatům na celém světě. Na ploše bude v krátké době umístěno i několik laviček. Již zde stojí „spletený“ malý altánek, který časem obroste popínavými rostlinami. V něm se bude možné separátně rozloučit se svým zemřelým kamarádem.
Fotografie z budování hřbitova najdete ve fotogalerii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *